Anlatamam Görmen Lazım Projesi

Anlatamam Görmen Lazım Projesi

Anlatamam Görmen Lazım Projesi

TOBAV, AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİKTE YEPYENİ BİR PROJEYE İMZA ATIYOR

TOBAV, Avrupa Birliği ile birlikte gerçekleştirdiği "ANLATAMAM GÖRMEN LAZIM" projesiyle; Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan, 13-18 yaş arasındaki 60 kız çocuğuna; yetenekleri doğrultusunda, Seramik, Resim, Heykel, Fotoğrafçılık, Tiyatro/Drama, Dans ve Müzik sanat dallarında 9 ay süreyle eğitim vererek, sanatsal eğitime erişim ve katılımda fırsat eşitliği sağlamayı amaç ediniyor.

1 Kasım 2016 tarihinde başlayan proje 31 Ekim 2017'de son bulacaktır. Projenin ilk üç ayında, Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi’nde yer alan Proje alanında, tüm altyapı çalışmaları, seramik ve heykel atölyeleri inşası tamamlanmış, seramik fırını ve diğer tüm ekipmanlar tedarik edilmiştir. 

Dans atölyesi, zemini, dans barları ve duvardan duvara aynası ile; resim atölyesi şövaleleri, boyaları, tuvalleri ile; Müzik atölyesi, piyanosu, gitarları, sazları ile; Tiyatro atölyesi kostümleri, Fotoğrafçılık atölyesi fotoğraf makinaları ile eğitime hazır hale getirilmiştir.

8 Şubat itibari ile de tüm atölyelerde ders zili çalmıştır.

28 Aralık 1981 yılında kurulan TOBAV, (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı) ülkemizde Çağdaş Sanatların gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyerek ve daha anlaşılır bir dünya için "SANATA EVET" diyerek yola çıkmıştır.

O günden bu yana, sanat aracılığı ile insana dokunup, 
sanatın insan hayatını kalitelendirmesini sağlamaya yönelik projeler üretmiş ve uygulanmalarını sağlamıştır.

TOBAV, böyle bir projeyi gerçekleştirerek ’’Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi’’ni sağlayabilmenin yanı sıra, sanat kültürünü yaşam kültürüne dönüştürebilmeyi amaç ediniyor.
Çünkü her insanı bir kadın doğurdu...
ve hayat bir bebekten katil de yarattı
anne de...

TOBAV, bu proje ile, eğitimlere katılan 60 genç kız çocuğunun yaşamlarında sanatın, “yapıcı ve iyileştirici” gücü ile, özgüvenli, umutlu yepyeni sayfalar açabilmeyi hedefliyor.